Autor Wiadomość
Krandans
PostWysłany: Nie 15:58, 19 Wrz 2010    Temat postu: Tydzień ? pozaukładowa jednostka miary czasu, okres 7 dni. T

Tydzień ? pozaukładowa jednostka miary czasu, okres 7 dni. Ta miara czasu związana jest z fazami Księżyca i odpowiada mniej więcej 1/4 miesiąca. Znany już był Babilończykom w drugim tysiącleciu p.n.e. Tydzień został wprowadzony do urzędowego kalendarza Cesarstwa Rzymskiego w 321 r. n.e., a później został przyjęty w średniowiecznym kalendarzu kościelnym. W kalendarzu gregoriańskim tydzień ma siedem dni wg porządku: niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota.

1 tydzień = 7 dni
1 tydzień = 168 godzin = 10080 minut = 604800 sekund (z wyjątkiem zmiany czasu na czas letni i z powrotem)
1 rok = 52 tygodnie + 1 dzień (2 dni, jeżeli rok jest przestępny)
1 tydzień = 23% przeciętnego miesiąca

Biblia przekazuje opis stworzenia świata w ciągu 7 dni tygodnia. Bóg stwarzał świat przez 6 dni, a siódmego dnia (w szabat ? sobotę) odpoczywał ? stąd ostatni dzień tygodnia jest dniem świętym, poświęconym Bogu. W judaizmie i częściowo chrześcijaństwie świętym dniem odpoczynku, zgodnie z powyższym, jest sobota. Jednak główny nurt chrześcijaństwa zachowuje inny dzień odpoczynku ? niedzielę (pierwszy dzień tygodnia wg Biblii), na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Dla wyznawców islamu dniem odpoczynku jest piątek.
Nazwy dni tygodnia w http://www.pomyslowydobromil.pl/index.php?adres=do-mechanika większości języków zachodnioeuropejskich pochodzą od nazw rzymskich, utworzonych od nazw bóstw. Własne nazwy posiadają np. języki słowiańskie (poza sobotą) ? w tym polski ? i częściowo germańskie, gdzie zwykle nazwy bogów rzymskich zostały zastąpione nazwami ich germańskich odpowiedników.
Porządek planet - dni tygodnia:

Księżyc - poniedziałek
Mars - wtorek
Merkury - środa
Jowisz - czwartek
Wenus - piątek
Saturn - sobota
Słońce - niedziela

Dzień Saturna byłby dniem świętym. U Żydów ten dzień to sabbath i pozostaje w związku z babilońskim šabattu oznaczającym dzień pokuty i modlitwy.
Rachuba dni tygodnia jest w historii ludzkości w stosunku do innych jednostek czasu jak np. rok, miesiąc, dzień, godzina, sekunda najbardziej stała i prawdopodobnie nie była przerywana. Jako wyjątki można podać wprowadzenie przez Wielką Rewolucję Francuską dziesięciodniowego cyklu oraz sześciodniowego cyklu obowiązującego w Związku Radzieckim w okresie międzywojennym, czy u Rzymian, którzy początkowo znali tylko tygodnie ośmiodniowe tzw. nundinae.
W Związku Radzieckim w 1929 roku w ramach walki z Cerkwią wprowadzono sześciodniowy tydzień roboczy, zwany nieprerywka z jednym dniem wolnym od pracy. W ten sposób chrześcijańska niedziela wypadała w coraz to inny dzień tygodnia. Siedmiodniowy tydzień został w ZSRR przywrócony dopiero dekretem z dnia 26 czerwca 1940 roku.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group